Makaleler

Boşanma Davalarında Velayet Hakkı

 

Velayet konusu boşanma sürecinde olan eşlerin en çok tartışma yaşadıkları konu olmaktadır. Evlilik birliği devam ederken velayet hakkı anne ve babaya aittir. Ancak boşanma sonrasında çocuğun velayetinin kime ait olacağı hususuna hakim karar verecektir.

Hakim velayetin kimde kalacağına karar verirken çocuğun üstün yararını gözetmek durumundadır. Bu sebeple velayet konusu hassas bir konudur. Bu makalemizde hakim çocuğun velayeti hakkında karar verirken hangi şartları aramakta bunlara değineceğiz.

Velayet Hakkının Anneye Verilmesi

 

Hakimin birincil şart olarak dikkat edeceği husus çocuğun yaşıdır. 3 yaşına kadar olan çocuklarda velayet yerleşik kararlara ve Türk hukuku uygulamalarına göre velayet anneye verilmektedir. Çünkü 0-3 yaş grubu çocukların bu dönemde en çok anne sevgisi ve şefkatine ihtiyacı olduğu bilimsel verilerle de kanıtlanmıştır.

Dolayısı ile 0-3 yaş grubu çocuklu ailelerin boşanma süreçlerinde velayet hakkının anneden alınarak babaya verilmesi güç bir durumdur.Bunun bir tek istisnası çocuğun yaşamını tehlikeye sokacak bir durum mevcut ise o zaman velayet babaya verilebilir.

Şu kadarki  0-3 yaş grubu çocuklarda velayet anneye verilirken annenin ekonomik durumunun, evinin, aylık kazancının,işinin hatta yaşam tarzının dahi önemi yoktur.

Çocuklar bu dönemde anne ilgisine çok fazla muhtaçtırlar. İsteklerini dile getiremedikleri gibi onların dilinden de yine en iyi anneleri anlayacağından 3 yaşına kadar olan çocuklarda öncelik hak anneye tanınmaktadır.

 

3-7 Yaş Dönemindeki Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

 

Bu yaş dönemindeki çocuklar artık ihtiyaçlarını 0-3 yaş grubu çocuklarına oranla daha iyi karşılayabilmektedirler. İsteklerini rahatlıkla dile getirebilmektedirler. Dolayısı ile anne bakımına daha az muhtaçtırlar ve bu dönemde anneye daha az bağımlıdırlar. Ancak yine de bu dönem yaş gruplarında velayet önceliği annededir. Velayetin babaya verilmesi istisnai bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu dönemdeki çocukların velayetinin babaya verilebilmesi için ;

-Annenin çocuğun sağlığına zarar vermesi veya bu tarz davranışlarda bulunması

-Annenin çocuğa bakmaktan aciz olması

Annenin sağlık durumunun kötü olması gibi şartlar gerekmektedir.

Hakim bu hususları göz önünde bulundurarak çocuk için en doğru kararı verecektir. Çocuğun menfaati her şeyden önemlidir.

 

Okul Çağındaki (6-12 Yaş Dönemindeki) Çocuklarda Velayet Hakkı

 

6-12 yaş dönemi okul çağı olarak bilinmektedir. Okul çağı dönemindeki çocuğun velayetinde yaşın öneminin yanı sıra velayetin belirlenmesinde maddi imkanlarında önemi büyük rol oynamaktadır.

Tarafların çocuğa sunacakları maddi imkanlar sağlayacakları olanaklar hakimin karar vermesinde etkin rol oynar. Hakim her zaman üstüne basa basa söylediğimiz gibi çocuğun üstün yararını gözetmek durumundadır.

Çocuk için daha iyi bir gelecek daha iyi bir eğitim hayatı ve daha iyi bir yaşam sağlayan taraf velayet konusunda bir adım önde başlamaktadır.

Bunun yanı sıra mahkeme bu dönemdeki çocuklar hakkında karar verirken sosyal hizmet uzmanlarından yardım almaktadır. Sosyal hizmet uzmanı her iki taraf hakkında bir rapor hazırlayarak mahkemeye sunmaktadır.

Mahkeme bu raporla her ne kadar bağlayıcı olmasa da uygulamada bu rapor doğrultusunda karar verdiği sıklıkla görülmektedir. Bu rapor ve çocuğun menfaati neyi gerektiriyorsa hakim buna göre bir karar verecektir.

 

Velayet Konusunda Çocuğun Görüşü Ne Zaman Alınır?

 

Ülkemizinde taraf olduğu Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi gereğince 12 yaşını tamamlamış çocuk hakkında velayetinin kimde kalacağına ilişkin karar verilmeden önce çocuğa sorulması görüşü alınması gerekmektedir.

Ancak mahkeme çocuğun isteği ile bağlı değildir. Gerekçesini belirtmek kaydı ile çocuğun isteğinin aksine bir karar da verebilir.

0

Hakkında Yazar:

  İlgili Yayınlar
  • No related posts found.
Call Now Button
Open chat
1
Merhaba!
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?